Projekt kampanii

Wiele lat temu zafascynowany średniowieczną grą strategiczną Stronghold Crusader sporządziłem projekt kampanii do tej gry. Docelowo składać się na nią miało 30 misji, zaś akcja i fabuła częściowo inspirowane były III wyprawą krzyżową do Ziemi Świętej. Głównym jej bohaterem został – co dość charakterystyczne dla mojej twórczości – król Mathias, człowiek odważny i wojowniczy, lecz również chaotyczny i momentami lekkomyślny.

Projekt skupiać się miał pierwotnie przede wszystkim na jak najbardziej szczegółowo i estetycznie przygotowanych mapach miast, twierdz i strategicznych obszarów. Ostatecznie jednak spory nacisk położyłem również na kwestie fabularne, co nie jest charakterystyczne dla podstawowej wersji Krzyżowca. Przygoda otrzymała nazwę roboczą Wielka Kampania.

Podczas prac nad mapami dość szybko okazało się, że ramy oferowane przez edytor nie wystarczają do wiernej realizacji projektu, nawet przy zastosowaniu licznych kompromisów technicznych. W głowie urodził się zatem pomysł przygotowania oddzielnego dodatku z pewnymi modyfikacjami silnika gry. Oczywiście, wówczas była to raczej mrzonka, gdyż nie miałem żadnej wiedzy programistycznej. Z czasem zresztą utraciłem przygotowane mapy (było ich już kilkanaście) z powodu zgonu płyty głównej. Wielka Kampania trafiła więc do szuflady.

Kiedy zastanawiałem się nad kolejnymi publikacjami w ramach e-Gildii Graczy, zdecydowałem się sięgnąć do swoich archiwów. Znalazłem w nich m. in. papierowy projekt Wielkiej Kampanii wraz z mapą oraz tabelą postaci. Po przeniesieniu tekstu na komputer i niewielkich modyfikacjach językowych okazało się, że mimo upływu lat – jest całkiem niezły i przemyślany. Dlatego też postanowiłem go publikować na łamach serwisu. Zmieniłem jednak nazwę na nieco bardziej wyróżniającą. Krwawa Wyprawa pojawiła się w sieci.

Wśród zapisków znalazłem także kampanię poboczną Okup, która to miała zostać z kolei utworzona w pierwszej części Stronghold. W czasie publikacji pojawił się także fragment kontynuacji Krwawej Wyprawy, prolog i pierwsze misje kampanii opisującej dalsze dzieje Europejczyków na Wschodzie.

Otrzymałem pytania, czy projekt zostanie zrealizowany? Nie jestem w stanie tego dzisiaj zagwarantować, ponieważ wiele już lat minęło od mojej zajawki twórczością inspirowaną Crusaderem. Tym nie mniej jest to szkic na tyle solidny, że przy odrobinie nowego zapału i wolnego czasu – wszystko jest możliwe :-). Póki co zachęcam do zapoznania się z historią wyprawy króla Mathiasa i jego żołnierzy.

Krwawa Wyprawa – opis misji

[su_posts posts_per_page=”20″ taxonomy=”post_tag” tax_term=”532,541,538″ tax_operator=”0″ order=”asc”][su_posts posts_per_page=”20″ taxonomy=”post_tag” tax_term=”542″][/su_posts]