Przedmioty

Podczas gry możemy natknąć się na wiele ciekawych przedmiotów. Niektóre z nich wzmocnią statystyki naszych jednostek, inne okażą się źródłem surowców, które trafią do skarbca, jeszcze inne zawierać będą zapiski fabularne. Chociaż w Tzarze gama artefaktów nie należy do najbogatszych, to jednak każdy przedmiot ma uzasadnienie klimatyczne i dobrze wkomponowuje się w całokształt uniwersum. Warto dodać, że Arabowie dzięki budowli Warsztat Magów mają możliwość tworzenia przedmiotów podnoszących statystyki jednostek, co stanowi duży atut tej nacji.

ZłotoKamieńDrewnoPożywienie
Surowce – w zależności od rodzaju dostarczają królestwu określoną ilość złota, kamieni, pożywienia lub drewna. Muszą zostać przetransportowane przez wieśniaków do odpowiednich składów zapasów.
MieczMieczMieczMiecz
Miecz zwiększa skuteczność ataku jednostki, która go dzierży.
TarczaTarczaTarcza
Tarcza zwiększa skuteczność obrony jednostki, która ją posiada.
ŁukŁukKusza
Łuk i Kusza zwiększają skuteczność ataku jednostek na odległość.
EliksirEliksirEliksirEliksirEliksirEliksirEliksir
Eliksiry podnoszą parametry jednostki po wypiciu. Mogą one zwiększać: atak, obronę, manę, liczbę punktów życia, poziom doświadczenia.
Księga Czarów
Księga zaklęć umożliwia rzucenie określonego czaru pewną ustaloną ilość razy. Może mieć kolor niebieski, czerwony bądź purpurowy.
Zwój
Zwój zawiera tekst, zazwyczaj informacje fabularne bądź wskazówki dotyczące ukończenia misji.