Stronghdold: Okup – kampania dodatkowa

Okup – kampania dodatkowa

Misja I Kornwalia

Diukowie Jacob i de Muss zaczęli zbierać złoto na okup za króla Mathiasa. Wielki Sułtan podał konkretną sumę: dwieście tysięcy funtów w złocie. Jest to kwota olbrzymia, ale na władcy nie wolno oszczędzać. Dlatego też Jacob wyruszył na Półwysep Kornwalijski, skąd rozpocznie kampanię.

Załóż osadę i zbierz 10 000 funtów. Nic nie będzie cię niepokoić – wrogowie zostali stąd dawno wypędzeni. Tutejsze ziemie sprzyjają rolnictwu, farmy będą więc naszym głównym motorem gospodarczym.

Misja II Kent

Z Kornwalii Jacob ruszył do Kent, gdzie powitali go mieszkańcy małego miasta władanego przez lorda Georga. Zbierzemy kolejnych 10 000 funtów.

Morski patrol donosi, że w okolicy krążą statki spod niezidentyfikowanej bandery. Uważaj!

O Kent: Małe miasto otoczone drewnianymi wałami. Tutejsze gleby są mało żyzne, dlatego mieszkańcy hodują bydło. Oprócz tego wydobywają kamień w pobliskich kopalniach.

Misja III Londyn

Doszły do nas bardzo złe wieści: na stolicę zmierzają wojska nieznanego władcy. Jacob wyruszył do oblężonego grodu z odsieczą, zaś diuk de Muss wyjechał do Azji, by tam zbierać złoto.

Podczas gdy żołnierze będą walczyć z nieprzyjacielem, należy uzupełnić skarbiec. W Londynie mamy do uzbierania kolejnych 10 000 funtów.

O Londynie: Duże miasto otoczone grubymi kamiennymi murami w kilkoma wieżami. Gród posiada dodatkowe umocnienia. Metropolię przecina rzeka. Tutejsze gleby pozwalają na prężny rozwój rolnictwa, zaś pobliskie kopalnie – kopalnictwa.

Misja IV Walia

Okazało się, że za ostatnimi atakami stoi przymierze zrzeszające wrogów Anglii – Przeklęty Sojusz. Do członków należy Księstwo Walii. Jacob nakazuje forsowny marsz na twierdzę Cardiff.

O mieście: Stolica Walii otoczona jest podwójnymi murami z dwoma kwadratowymi wieżami od frontu (wyposażonymi w balisty) i kilkoma małymi basztami. Mieszkańcy żyją z prac w pobliskich kamieniołomach i browarach, jednak chmiel (wraz z żywnością) w całości pochodzi z eksportu.

Misja V Yorkshire

Walia została zdobyta, a jej książę uiścił okup za swego syna wziętego do niewoli w Cardiff w wysokości 10 000 funtów. Jacob wyruszył na północny wschód, w kierunku Hrabstwa Yorkshire.

Otrzymaliśmy bardzo złe wieści: hrabia Nicholas władający prowincją dołączył do Przeklętego Sojuszu, zdradzając tym samym Anglię.

Zdobądź gród York, a następnie zacznij zbieranie kolejnych 10 000 funtów. Uważaj na ataki wroga!

O mieście: York jest otoczone dwoma pasami murów: na zewnątrz drewnianą palisadą, w środku kamiennym  murem. Gospodarka skupia się na produkcji alkoholi. Poza tym wielu mieszkańców pracuje w pobliskich tartakach. Na północy leżą skromne nieeksploatowane złoża rudy żelaza.

Misja VI Berkshire

Z jednego hrabstwa do drugiego! Nicholas uciekł na północ, w kierunku Szkocji. Tymczasem Jacob zmierza ku Berkshire słynącego z bogatych złóż kamienia. Ma tu do zebrania kolejnych 10 000 funtów. Jednak uważaj! Szkoci, kierujący Przeklętym Sojuszem, zajęli ostatnio jedną z naszych przygranicznych prowincji. Ponadto podobno na wybrzeżu pojawiła się jakaś armia zza morza…

Misja VII Newcastle

Diuk podąża w stronę Newcastle, zdobytego przez Szkotów. Jego zadaniem jest odbicie grodu.

O mieście: składa się z grodu i podgrodzia otoczonych murami z okrągłymi basztami. Mieszkańcy żyją z hodowli.

Misja VIII Szkocja

W skarbcu Newcastle znaleźliśmy 10 000 funtów zdobytych przez Szkotów podczas grabieży w Anglii. Jacob zebrał posiłki i wyruszył ku ziemiom najeźdźcy. Już na granicy napotkał wojska króla Marcellusa wspierane przez oddziały irlandzkie.

Udało nam się nająć paru zbirów z okolicy. Diuk opłacił ich z własnej kieszeni. Pokonaj armię wroga w bitwie!

Misja IX Szkocja – Edynburg

Wojska wroga zostały rozgromione przez naszych znakomitych żołnierzy. Król Marcellus uciekł do Edynburga. Jeśli przejmiemy stolicę, cała Szkocja padnie nam do stóp!

O mieście: Edynburg to potężna twierdza. Składa się z dwóch części od frontu: warsztatów produkujących uzbrojenie oraz budynków przetwarzających żywność. Część trzecia pełni rolę standardowego podgrodzia. Każda strefa otoczona jest pasem murów z blankami i kilkoma wieżami, a całość okala fosa. Wokół grodu rozlokowano pastwiska, a w nielicznych żyźniejszych miejscach farmy pszenicy i chmielu.

Misja X Irlandia – Meth

Szkoci skapitulowali. Jacob ułaskawił króla Jakuba jednak zażądał 20 000 funtów trybutu. Kiedy pobity władca przekazał złoto, diuk wynajął okręt i popłynął w stronę Erie, Szmaragdowej Wyspy. Rządził nią angielski diuk Richard, który był ostatnim członkiem Przeklętego Sojuszu.

Jacob podstępem zajął Meth i rozpoczął zbieranie kolejnych 10 000 funtów. Ma jednak mało czasu: Richard z pewnością zechce odzyskać swoje miasto, a my nie mamy wojsk wystarczających do konfrontacji. Gdy tylko zedrzemy z tej prowincji wystarczająco bogactw, uciekamy. Mathias zapewne będzie chciał osobiście rozprawić się ze zbuntowaną wyspą. Oczywiście, gdy już wróci z niewoli…

O mieście: Meth leży na wzgórzu. Ochraniają go dwa pasy grubych murów, dwie baszty i smolne rowy. Podstawę gospodarki stanowi wydobycie cennych kruszców. Blisko miasta rozlokowane są gęste bory i żyzne równiny.

EPILOG

Diuk Jacob zebrał połowę złota na okup. Drugą część uzyskał de Muss po zaciągnięciu pożyczek u weneckich kupców, uzyskaniu darów ze strony Kościoła i Francji oraz sprzedaży Hrabstwa Kazji na Bliskim Wschodzie Cesarstwu Bizantyjskiemu. Po przeliczeniu złota obaj możni wyruszyli do Ahmedopolis.

Jednak na spotkaniu z Anglikami Wielki Sułtan zażądał jeszcze czegoś – części Emiratu Moriah przypadającej krzyżowcom w ramach traktatu pokojowego. Zrezygnowani posłowie przystali na te warunki. Transakcja zakończyła się sukcesem i Mathias wyszedł na wolność.

Przez pierwsze lata swojego ponownego panowania król ustabilizował kraj i rozprawił się z członkami Przeklętego Sojuszu, zdobywając Walię, Szkocję i Irlandię, a władców tychże krajów zsyłając do więzienia zbudowanego na Pustyni Parroth.

Następnie postanowił zorganizować kolejną krucjatę. Został jednak pokonany po raz drugi pod Ahmedopolis i tym razem zginął, przebity mieczem samego Ahmeda, a resztki jego wojsk pod wodzą Jacoba i de Musse’a uciekły poza granice Sułtanatu.

W ślady ojca poszedł jego następca, król Mathias II. Uważał, że jego świętym obowiązkiem jest pomszczenie poległego poprzednika na tronie Anglii. Dlatego już wkrótce wyruszyła następna wyprawa krzyżowa…

 

Dodaj komentarz

2 Comments

  1. Ciężko powiedzieć, swego czasu straciłem wszystkie mapy, które stworzyłem (miałem prawie połowę Krwawej Wyprawy). Może spróbuję coś w tym kierunku zrobić w wakacje, bo w gruncie rzeczy szkoda, żeby się koncept zmarnował. Ale na razie nie mogę nic obiecać, bo jeszcze jestem do tyłu z kampanią Heroes :P.

    Swoją drogą warto wspomnieć, że te scenariusze napisałem jeszcze w połowie gimnazjum (da się poznać po tym, że na oryginałach pisałem jeszcze otwarte „p” do 3. gimby). A mimo to dalej jest całkiem spoko, po kilku niedużych korektach, których dokonałem w tym roku.