Wiosna z Tolkienem – Interaktywna mapa Śródziemia

Twórczość J.R.R. Tolkiena zapoczątkowała nową erę w literaturze fantasy. Wielu z czytelników e-Gildii zapewne podobnie jak ja wychowało się na jego prozie oraz filmowych adaptacjach P. Jacksona. Pisarz ten odcisnął trwałe piętno na sztuce, a motywy tolkienistyczne pojawiają się również w licznych grach komputerowych, mniej lub bardziej wprost nawiązując do jego twórczości.

Interaktywna mapa Śródziemia

Zdecydowałem się w ramach cyklu Wiosna z Tolkienem podrzucić Wam różne interesujące materiały powiązane z mistrzem i jego dziełami. Na początek chciałbym zaprezentować ciekawy drobiazg. Jest nim interaktywną mapa Śródziemia, którą niegdyś wyłowiłem z czeluści internetu, a niedawno odnalazłem na swoim dysku.

interaktywna mapa śródziemia
Interfejs jest dość prymitywny, ale dzięki temu intuicyjny.

Krótki opis

Z pomocą niniejszego programu możemy wyszukiwać miejsca i wirtualnie „poruszać się po Śródziemiu”. Od razu uprzedzam, że ilość funkcji jest raczej ograniczona. Mapa ma przede wszystkim charakter poglądowy. W mojej ocenie stanowi doskonałe uzupełnienie jednoczesnej lektury Władcy Pierścieni, Hobbita czy Silmarillionu. Poza tym jest to fajny gadżet dla zbieraczy różnego rodzaju plików związanych z ich ulubionym uniwersum.

Program dostępny jest w kilku wersjach językowym, w tym także w polskiej. Istnieje możliwość edycji niektórych ustawień. W folderze znajduje się ponadto dodatkowa instrukcja po angielsku.

Link i drobne wyjaśnienie

Poniżej zamieszczam odnośnik downloadu. Programik jest niewielki. Muszę przestrzec, że część antywirusów odczytuje naszą mapkę jako wirus. Nie jest to dziwne, gdyż stanowi ona dzieło amatorskie, napisane dość dawno, być może za pomocą przestarzałych komend. Mogę jednak zagwarantować, że nie czyni ona żadnych szkód. Na moim komputerze siedziała wiele lat i nic złego się nie działo :-).

Miłej zabawy, mam nadzieję, że takie drobiazgi przypadną Wam do gustu!

INTERAKTYWNA MAPA ŚRÓDZIEMIA – NOWY LINK (UPDATE XI 2021)

Dodaj komentarz

2 Comments