Sukcesy sprzedażowe CD Projekt RED wpłynęły na jej realny wzrost gospodarczej pozycji. Twórcy m. in. trylogii The Witcher znaleźli się na wysokiej, 66. pozycji w ramach raportu The Financial Times, obejmującego najszybciej rozwijające się przedsiębiorstwa w Europie. W zestawieniu przedstawiono 1000 zwyżkujących firm ze Starego Kontynentu, w tym w sumie sześć polskich spółek.
Wzrost przychodów na poziomie 1,259% stanowi jeden z najlepszych w branży gier, jeśli chodzi o nasz region. CD Projekt wyprzedziło z rodzimej gałęzi tylko szwedzkie studio gier mobilnych, jednak nawet przy wyższym wzroście procentowym (3,419%) ogólną sumą przychodów w wartościach pieniężnych nie osiąga nawet 1/10 „łupu” polskiego producenta (Szwedzi dopiero w 2012 roku weszli na rynek).
Firma z tradycjami
CD Projekt to przedsiębiorstwo z wieloletnim już stażem i renomą. W roku 1988 Roman Kluska założył Optimus SA, który w 1994 został przekształcony w CD Projekt. Zapomniany dziś biznesmen, zniszczony przez kurioza systemu prawnego szalonych lat 90. zrezygnował z prowadzenia spółki w roku 2000. W roku 2008 spółka zainwestowała w stworzenie serwisu dystrybucyjnego gier komputerowych GOG.com. Dzięki niemu gracze zyskali m. in. dostęp do zoptymalizowanych wersji starszych tytułów. W 2011 roku CD Projekt wchłonął swoją spółkę córkę CD Projekt RED, a następnie przejął jej nazwę. Od lat firma zajmuje się już wyłącznie tworzeniem, lokalizacją i dystrybucją gier komputerowych. Jak niektórzy z Was pewnie pamiętają, za Optimusa produkowano jeszcze różnego rodzaju sprzęty elektroniczne.
Miejmy nadzieję, że sukcesy CD Projekt RED będą pobudzały do rozwoju całą branżę gier wideo w Polsce. Jak bowiem pokazują ostatnie lata, w naszym kraju drzemie wciąż spory potencjał, jeśli chodzi o kadrę informatyczną, innowacyjność oraz pomysłowość scenarzystów.