Dekret o unifikacji Wieży Magów z e-Gildią Graczy

W dniu wczorajszym zakończyłem prace nad pełnym połączeniem wortalu Wieża Magów Tzar z e-Gildią Graczy. W tym dekrecie chciałbym uporządkować najważniejsze informacje na temat tego przedsięwzięcia.

Trzy słowa o Wieży Magów

Serwis o grze Tzar: Ciężar Korony powstał w 2013 roku jako moja praca zaliczeniowa na informatykę w liceum. Otrzymałem zadanie – stworzyć stronę www. Zdecydowałem się wykorzystać tę okazję na z jednej strony wypróbowanie systemów divów, którego wówczas się amatorsko uczyłem, a z drugiej na realizację przydatnego projektu. Wpierw rozważałem postawienie portalu historycznego. Szybko jednak zarzuciłem ten projekt, ponieważ Tzar wydał mi się wręcz stworzony do przygotowania na jego temat nieskomplikowanej acz przyzwoitej stronki.

Zasadnicze prace trwały w czerwcu i lipcu 2013 roku. Wtedy to powstała największa część treści, ukształtował się też układ strony, który poza pewnymi usprawnieniami i modyfikacjami trwał przez kolejne 4 lata. W późniejszym okresie nowości wprowadzałem średnio co kilka miesięcy (gdy po prostu miałem na to czas). Eksperymentowałem z prostym systemem newsów opartym o PHP, ankietami, galerią. Jednocześnie systematycznie dopełniałem brakujące elementy treści. Moim oczkiem w głowie była kampania Tzar: Ciężar Korony, której solucję ukończyłem w 2015 roku.

Równolegle oczywiście funkcjonował profil Facebook Wieży Magów, który jednak nie cieszył się specjalnie dużą popularnością. Szczerze mówiąc utworzyłem go trochę proforma – jako okno na największą obecnie społeczność internetową. Ogólnie rzecz biorąc z dość prozaicznego projektu szkolnego powstał projekt ambitny, na którym bardzo mi zależało.

Proces unifikacji

Kiedy w 2017 roku założyłem e-Gildię Graczy, było rzeczą naturalną, że Wieża Magów – podobnie jak inne dotychczasowe projekty – będzie z nim związana. Proces łączenia stron przebiegał stopniowo. W pierwszym etapie  (styczniowym) część treści luźniej związanej z Tzarem zostało bezpośrednio wszczepiona i rozwinięta w ramach nowego portalu. Druga faza miała charakter długofalowy i polegała na cotygodniowej publikacji solucji kampanii, misja po misji. Dobiegła końca w maju, zaś w lipcu powstała podstrona scalająca opisy. W marcu postanowiłem już, że dojdzie do połączenie Wieży Magów z eGG oraz przeniesienia wortalu z amatorskich divów na profesjonalnego WordPressa. Z tym jednak musiałem poczekać do wakacji.

Wieża Magów częścią e-Gildii Graczy

W dniach 16-17. lipca dokonałem długo wyczekiwanej migracji danych do systemu eGG. Nie obyło się bez pewnych kłopotów, na szczęście udało się ze wszystkimi uporać. Obecnie do Wieży Magów prowadzą dwa równorzędne linki: www.tzar.egildia.pl oraz www.egildia.pl/tzar-wortal/. Unifikacja była oczywiście okazją do przeprowadzenia różnych zmian i poprawek w treści, aczkolwiek raczej technicznych niż merytorycznych.

Struktura podstrony jest dosyć przejrzysta. W pierwszej sekcji znajdziemy działy o tematyce stricte związanej z mechaniką Tzara oraz zbiór newsów dotyczących Wieży Magów. Przeniosłem naturalnie także te z lat 2013-2017. Dalej znajdziemy ankietę główną, tak jak na starej stronie. Sondy pojawiają się także w zakładce Nacje oraz Kampania – są to te poprzedzające obecną. Zapraszam oczywiście do udziału w nich. Niżej trochę działów multimedialnych, a na samym dole odnośnik do profilu FB.

Podstawowe korzyści z unifikacji to według mnie:

+ porządny, stabilny i elastyczny system WordPress,

+ szersze możliwości wynikające ze współistnienia z większym serwisem eGG,

+ wyższa estetyka oraz możliwość jej dowolnej modyfikacji (wcześniej było to mozolne),

+ pełna kompatybilność z urządzeniami mobilnymi (stara WM niestety była ładna tylko na komputerach),

+ wszystkie dane o Tzarze w jednym miejscu (koniec z dualizmem eGG-WM),

+ lepsze perspektywy pod kątem wyszukiwarek i pozycjonowania.

Myślę, że nawet mocno konserwatywni czytelnicy z czasem ten krok docenią. Szczególnie, że absolutnie nie zamierzam kończyć prac nad Wieżą Magów ani tym bardziej kasować jej tożsamości.

Plany na przyszłość związane z Tzarem

Wieża Magów nie jest jeszcze w 100% ukończona. Brakujący dział Mapy będziemy mogli teraz uzupełnić, szczególnie że WordPress daje w tym celu narzędzia typu download. Dotychczasowe treści zostaną poszerzone (zwłaszcza opisy) i zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek oraz wygody czytelnika (SEO). Jeśli chodzi o fanpejdż, to prawdopodobnie nie zostanie on usunięty nawet po powstaniu profilu e-Gildii Graczy na FB, choć to jeszcze może się zmienić. Niewykluczone, że któregoś dnia zabiorę się za znaleziono na dysku kampanię, którą kiedyś tworzyłem w Tzarze. Szkoda, że utraciłem inne swoje mapy, były o wiele lepsze niż te. Ale wszystko da się stworzyć na nowo :).

Co zaś pewne, na decyzji unifikacyjnej zyskać powinny oba serwisy. e-Gildia Graczy zyskała nowy pakiet bogatej treści. Z kolei Wieża Magów – wygodne poletko rozwoju.

 

Dodaj komentarz