Fiasko prac nad remasterami trylogii Tomb Raider

Jeżeli chcieliście grać w grę, niczym bohater słynnego youtubowego nagrania, w jej odświeżonej odsłonie, niestety będziecie musieli obejść się smakiem. Nie tak dawno, studio Realtech VR (znane z produkcji gier i aplikacji na iOS-y oraz telefony z Androidem), zapowiadało utworzenie zremasterowanych wersji Tomb Raider 1-3 na nowym silniku. Sprawą zainteresowały się naturalnie media gamingowe na całym świecie, również w Polsce.

Tomb Raider Remastered jednak nie tym razem…

Niestety, dość szybko okazało się, że nic z tego nie będzie. O zaniechaniu prac i skasowaniu wszystkich danych powstających produkcji poinformowało studio drogą portali społecznościowych.

Powód? Oczywiście prawa autorskie. Realtech VR nie postarał się o uzyskanie odpowiedniej zgody na wykorzystanie marki Tomb Raider od macierzystych twórców przygód Lary Croft. Square Enix,w wywiadzie dla portalu gamesindusty.biz tak odniosło się do sprawy niedoszłych remasterów:

Choć zawsze cenimy pasję i ekscytację marką Tomb Raider, prace nad wspomnianymi remasterami zostały rozpoczęte bez uzyskania zgody. Jako takie, nigdy nie były oficjalnie sankcjonowane. Zapewnianie fanom wysokiej jakości doświadczeń z grania jest misją naszej firmy, co oznacza, że wszystkie projekty muszą przechodzić przez oficjalne kanały. Jesteśmy bardzo podekscytowani przyszłością Tomb Raidera – żadne podziękowania nie będą wystarczające dla fanów, za ich ciągłe wsparcie i podekscytowanie marką.
O ile takie sytuacje nie są czymś nowym w społeczności gier, to jednak budzi zdziwienie, że deweloper profesjonalny nie pofatygował się nawet, by poinformować właścicieli marki o swoich planach. Nie wspominając już o uzyskaniu zezwoleń. Tak czy inaczej sprawa remasterów Tomb Raider pod banderą Realtech VR została zamknięta. A nam pozostaje grać w grę w jej tradycyjnej, do bólu pixelowatej formie ;-).

Dodaj komentarz