Gramy! Kampania Heroes 3 – Ostrze Armageddonu (8/8)

Heroes of Might and Magic III
Kampania Ostrze Armageddonu
Misja 8 – Ostrze Zapomnienia

Prolog

Ostrze Armagedonu nie jest już zagrożeniem. Jednak król Lucyfer Kreegan nadal zasiada na tronie Eofolu. Zgromadził wokół siebie niedobitki kreegańskich klanów, zdecydowane bronić jego sprawy. Szpiedzy z Erathii dali nam znać, że demoniczny król poprosił o pomoc panów podziemi z Nighonu. Nie możemy tego potwierdzić. Lecz jeśli to prawda, nie wolno dopuścić, by Lucyfer otrzymał pomoc. Musimy pozbawić go tronu. Czasu jest mało, lecz teraz to my mamy Ostrze Armagedonu. Chyba nadeszła chwila, by sprowadzić Armagedon do serca piekieł.

Specyfikacja

  • Poziom trudności: 200% (król);
  • Rozmiar: M;
  • Maksymalny poziom bohaterów: brak limitu;
  • Warunki wygranej: przetransportowanie artefaktu (Ostrze Armageddonu do Kreelah) lub standardowe;
  • Warunki przegranej: upływ czasu (2 miesiące) lub utrata bohatera (Katarzyna, Roland lub Gelu);
  • Premie początkowe: (a) 10 feniksów, (b) 75 strzelców lub (c) 25 żywiołaków magii.

 

kampania ostrze armageddonu - misja 8

Opis przejścia

Nadszedł czas na ostatni akord tytułowej kampanii dodatku Ostrze Armageddonu. Nasi herosi mają za zadanie podbić stolicę wroga – Kreelah – i zanieść doń feralny artefakt, zabrany Xeronowi w poprzednim zadaniu. Tym razem goni nas czas – na wypełnienie misji mamy 2 miesiące, później nadejść mają posiłki nighońskie. Na szczęście nasza sytuacja startowa jest nad wyraz komfortowa.

Dysponujemy sześcioma wysoko rozwiniętymi wrotami żywiołów, których rozbudowę przyjdzie nam jedynie przypieczętować. Trzej herosi – Gelu, Katarzyna i Roland – dysponują nie tylko umiejętnościami, ale również wszystkimi artefaktami, które ostatnio przejęli. Mamy więc do dyspozycji m. in. Gladius Tytanów, Tarczę Strażnika Niebios oraz Hełm Boskich Mocy, jeżeli zdobyliśmy je w poprzedniej misji zgodnie z moimi wskazówkami.

Pomimo posiadania licznej armii, rozsianej po poszczególnych miastach, którą możemy dodatkowo powiększyć premią początkową (osobiście wybrałem feniksy ze względu na ich wysoką szybkość, a zatem możliwość wykonania pierwszego ruchu w każdej bitwie), nie jesteśmy jednak jeszcze gotowi do konfrontacji. Wróg posiada kilku potężnych bohaterów oraz ogromne zasoby militarne. Większość z nich znajduje się w centralnej części mapy, okazyjnie tylko pojawiając się poza obrębem stolicy. Pojedynczy bohaterowie czyhają na zachodzie i wschodzie, spośród których przynajmniej tego zachodniego zalecałbym zabić jak najszybciej.

Tym nie mniej nie musimy się specjalnie obawiać – nieprzyjaciel pomimo przewagi militarnej nie jest skory do atakowania bohaterów i przejmowania miast. Czyni to tylko wyjątkowo, i to z reguły nie swoimi głównymi siłami. Jeżeli nie będziemy się za bardzo zapuszczać pod Kreelah, nic nam nie grozi. Reszta mapy pozostaje do naszej niemal wyłącznej dyspozycji, z pojedynczymi rajdami wrogich herosów celem odbijania kopalń.

Nasze zadanie sprowadza się zatem do: przejęcia dostępnych lokacji, zbiórki zasobów i artefaktów, odwiedzenia budynków zwiększających statystyki (zamieszczonych głównie w pasach wzdłuż lewego i prawego brzegu mapy). Na pewno przyda się rekrutacja kilku bohaterów przybocznych. Tym akcjom towarzyszyć winna regularna rekrutacja armii (w tym zwłaszcza poziomu 6. i 7.). Tym razem nie zaszkodzi rozwinięcie budynków powiększających przychody (ratusz, magazyn zasobów), ponieważ poza poziomem 7. większość siedlisk została już ukończona i ulepszona na start.

kampania ostrze armageddonu - misja 8 (kreelah)
Stolica Eeofolu – Kreelah – w całej okazałości.

Po kilku tygodniach formowania wojsk oraz rozbiciu pomniejszych nieprzyjacielskich oddziałów zyskamy przewagę liczebną nad wrogiem. Wtedy możemy uderzać. Osobiście proponuję wziąć Synów Erebusa w dwa ognie – od wschodu i zachodu. Po drodze napotkamy bohaterów wroga, w tym oddziały po kilkudziesięciu arcydiabłów. Oblężenie Kreelah poprzedza atak na garnizon chroniony przed działaniami magii. Nie powinien nam jednak sprawić specjalnych problemów. Dokonujemy zjednoczenia oddziałów (ponownie zawierzyłem przed finałową bitwą Gelu) i atakujemy miasto. Zapewne ponownie spotkamy się w nim z Xeronem, choć tym razem Ostrze Armageddonu znajduje się w naszych rękach.

kampania ostrze armageddonu - misja 8 (finał)
Finałowe oblężenie Kreelah.

Przejęcie miasta i dostarczenie doń rzeczonego przedmiotu, względnie – pokonanie wszystkich wrogów – kończy misję, a zarazem całą kampanię powodzeniem. Limit czasowy jest jak najbardziej wystarczający, by na spokojnie przygotować się do szturmu. Ponieważ nie miałem zaklęcia Miejski Portal na poziomie mistrzowskim, wykorzystałem go w około 3/4. Jeżeli natomiast posiadamy ten niezwykle cenny czar podróży, jesteśmy w stanie znacznie sprawniej zbierać armię, a tym samym skrócić czas misji. Tak czy inaczej – gratulacje, kampania Ostrze Armageddonu zakończona!

Epilog

Lucyfer Kreegan nie żyje. Nieliczne ocalałe kreegańskie klany ukryły się. Niemal wszystkie wrota żywiołów zniknęły. Jestem pewna, że zobaczymy je ponownie… jeśli zajdzie taka potrzeba. Ja i Roland udajemy się do Enroth, gdzie znów ujrzę mego syna. Ostrze Armagedonu pozostawiam w rękach Gelu. Po zwycięstwie on i jego partyzancka armia ponownie zaszyli się w puszczach i lasach. Nie wiem, czy zamierza zniszczyć tę broń czy też zachować ją dla siebie. Jestem pewna, że niebawem się przekonamy.

kampania ostrze armageddonu wygrana
Niestety, w HD modzie niektóre grafiki i animacje – w tym końcowa – mi nie działają :(.

Dodaj komentarz