Heroes 2 na Windows 10 – krok po kroku

W przypadku starszych gier z każdym kolejnym Windowsem pojawiają się kolejne problemy związane z ich uruchomieniem. W przypadku serii HoM&M sprawa jest o tyle interesująca, że – przynajmniej w moim przypadku – nie było żadnych większych problemów z odpaleniem części pierwszej (o której tyle pisaliśmy w mijającym tygodniu). Jedynie edytor map do Strategic Quest mi nie działa, ale i tak nie planowałem rozwijać na nim swoich kartograficznych zapędów.

Kłopoty natomiast pojawiają się w przypadku prób uruchomienia Heroes 2, i to już ciągnące się co najmniej od Windows 8. Gra nie chce się włączyć normalnie, a użycie trybów zgodności niespecjalnie pomaga. Wiem, że to dość częsta przypadłość, dlatego jeżeli masz do czynienia z poniższym błędem:

Nieoczekiwane zakończenie działania programu
DDERR_GENERIC
File:D:\Heroes2\SOURCE\wingraph.cpp’
Line: 522

Trafiłeś we właściwe miejsce. Poniżej przedstawiam sposób na uruchomienie Heroes 2 na Windows 10, który działa również w przypadku starszych edycji systemu.

Heroes 2 na Windows 10 – instrukcja

  1. Tworzymy skrót do gry (na pulpicie lub w folderze), a następnie przechodzimy do Właściwości (PPM).
  2. Wybieramy panel Zgodność. Tutaj włączamy tryb zgodności dla Windows XP (z dodatkiem Service Pack 2). Przeważnie pomocnym może być także uruchomienie gry jako Administrator.
  3. Teraz wchodzimy do panelu Skrót, by wybrać Uruchom – Zminimalizowane. Klikamy Zastosuj.
  4. Próbujemy uruchomić grę. Konieczne może być wybranie odpowiedniej ikonki z paska zadań, by wejść dalej.
  5. Pomijamy wstęp. Kolory w grze są odwrócone, a całość prezentuje się niczym marnie skonstruowany nawiedzony hack znany z creepy past.
  6. Ale spokojnie. Teraz klikamy F4 (full screen) i kolory się unormują.

Tym sposobem uzyskujemy dostęp do gry. Sposób ten nie jest uniwersalny i nie eliminuje wszystkich problemów (m. in. bywa, że gra się nagle wyłącza). Tym nie mniej – możemy wreszcie pograć w Heroes 2 na Windows 10.

Dodaj komentarz

3 Comments