Optymalizacja, ułatwienia, bezpieczeństwo – ciąg dalszy prac nad serwisem

Ostatni tydzień upłynął nad wdrażaniem i aktualizowaniem kolejnych funkcjonalności w serwisie eGildia Graczy. Zgodnie z zapowiedziami, wróciły już publikacje tematyczne, choć pod tym względem będziemy się jeszcze rozkręcać. W tym wpisie chciałbym jednak wspomnieć o najważniejszych spośród dość dużej liczby zmian, które miały miejsce w ostatnich dniach.

Po pierwsze, udoskonaleniu uległa nowa szata graficzna strony. Wprowadzono jednolitą, przyciemnioną kolorystykę, a poszczególne elementy zoptymalizowano od strony wizualnej, jak i tempa ładowania. Mocno pilnuję, aby strona dobrze wyświetlała się i ładowała na różnych rozdzielczościach desktopowych i mobilnych, a także testuję jej działanie na różnych przeglądarkach i efekty są całkiem niezłe. Oczywiście wciąż jeszcze są miejsca w serwisie, które potrzebują korekty estetycznej – będę nad tym pracował :).

Po drugie, naprawiony został błąd polegający na opóźnionym ładowaniu się nowości i zmian na stronie. Pokrótce strona zbyt „dogłębnie” cachowała zwłaszcza stronę główną, przez co u wielu użytkowników newsy wyświetlały się dopiero po jakimś czasie, po przeładowaniu strony lub twardym wyczyszczeniu cache. Obecnie problem ten jest już względnie opanowany. Stałym czytelnikom zaleca się wyczyszczenie danych dotyczących witryny w przeglądarce w sytuacji, gdyby coś jeszcze zalegało (np. stara wersja wizualna strony lub brak najnowszych wpisów).

Po trzecie, ciąg dalszy prac nad szeroko rozumianą optymalizacją strony. Wdrażane jest m. in. stosowanie nowych, wydajnych formatów zdjęć, nowoczesnych standardów SEO, a także pluginów wspierających wydajność eGildii Graczy. Równolegle usuwane są przestarzałe rozwiązania. Obecnie pracuję chociażby nad zoptymalizowaniem cachowania tak, aby pomogło ono szybciej wczytywać stronę.

Po czwarte, bezpieczeństwo. eGildia w wersji 2.0 mocno stawia na ten aspekt, co przejawia się m. in. w aktualizacji polityki prywatności, wprowadzeniu komunikatu dot. RODO i cookies przy pierwszych odwiedzinach witryny oraz wdrażaniu szczegółowych zaleceń bezpieczeństwa i ochrony danych po stronie serwerowej i administracyjnej. Na dniach pojawią się także zasady użytkowania, specjalny formularz kontaktowy oraz nowa strona informacyjna na temat portalu („O mnie”).

Po piąte, wygoda i ułatwienia. Chciałbym, aby nowa odsłona serwisu była możliwie przyjazna użytkownikom i ich aktywności, tak abyśmy stworzyli ciekawą społeczność fanowską. Jednym z przejawów takiego podejścia jest wprowadzenie możliwości logowania i rejestracji za pomocą kont Google oraz X (dawniej Twitter). Wystarczy skorzystać z odpowiednich przycisków w podlinkowanym na górze strony i menu głównym formularzu logowania/rejestracji. W planach jest szersza integracja treści z ww. platformami, jak również z Facebookiem, jednak w tym ostatnim przypadku trzeba będzie najpierw poradzić sobie z pewnymi niedogodnościami, które wprowadziła najnowsza polityka spółki Meta wobec twórców stron internetowych niebędących firmami.

Przebudowa i rozbudowa eGildii Graczy będzie postępowała. Równocześnie będziemy pobudzać kwestie merytoryczne. Zachęcam do regularnych odwiedzin i obserwowania nowości na witrynie.

Dodaj komentarz