Windows – aktualizacja zabezpieczeń po wykryciu poważnej luki

Windows – aktualizacja zabezpieczeń

Uwaga, użytkownicy Windows 7, 8.1 i 10! W najbliższym czasie otrzymacie niezbędną aktualizację systemu o numerze 1.1.13701.0. Łata ona bardzo niebezpieczną dziurę w systemie zabezpieczeń systemu operacyjnego, która to umożliwiała przejęcie kontroli nad komputerem za pomocą specjalnie przygotowanej ku temu wiadomości przekazanej za pomocą poczty bądź komunikatora internetowego. Co ciekawe, automatyczne skanowanie Windows Defender aktywowało wirusa. W związku z tym osoby z włączoną ochroną były bardziej narażone na jego działanie.

Usterkę wykryli Natalie Silvanovich i Tavis Ormandy z Google Project Zero na tyle szybko, że crackerzy nie zdążyli jeszcze jej wykorzystać na większą skalę.

Niektórzy internauci snują teorie spiskowe, jakoby przymusowa aktualizacja miała na celu np. spowolnienie Win 7 czy 8 tak, aby ich użytkownicy przenieśli się na 10-tkę. Nie ma jednak podstaw, by snuć takie spekulacje. W końcu już jakiś czas temu było mówione o sposobach na „wykurzenie” użytkowników ze starszych wersji dzieła Microsoftu. Polegały one raczej na blokowaniu aktualizacji, niż ich wprowadzaniu.

Dodaj komentarz