Wiosna z Tolkienem – Silmarillion i inne ciekawe pozycje

Hobbita czytało zapewne wielu z Was, podobno nawet książka ta stała się lekturą szkolną (super!). Przez Władcę Pierścieni przebrnęło już pewnie nieco mniej czytelników z uwagi na hermetyczny język, do którego trzeba się przyzwyczaić. No ale ekranizację zna każdy. A czytaliście Silmarillion? A może któreś z pomniejszych dzieł J.R.R. Tolkiena? Teraz macie na to szansę – w ramach Wiosny z Tolkienem publikujemy elektroniczne wersje kilku wartościowych pozycji.

#1 Silmarillion

Silmarillion stanowi zbiór opowieści w większości traktujących o Dawnych Dniach, czyli o Pierwszej Erze Świata. Poprzedza ona epokę, w której rozgrywa się akcja znana z trylogii LOTR.

Legendy i mity sięgają zamierzchłych czasów, gdy pierwszy Władca Ciemności, Morgoth, przebywał w Śródziemiu, a elfy Wysokiego Rodu toczyły z nim wojnę, by odzyskać Silmarile, trzy „świetliste klejnoty”, w których przetrwało światło Dwóch Drzew Valinoru.

silmarillionPoniżej wersja polska w formacie .pdf tego zacnego dzieła.

Pobierz “Silmarillion”

J.R.R.%20Tolkien%20-%20Silmarillion.pdf – Pobrano 722 razy – 2,52 MB

#2 Przygody Toma Bombadila

Zbiór szesnastu wierszy J.R.R. Toma Bombadila znać będą zapewne ci, którzy sięgnęli po książkową wersję Władcy Pierścieni. Wbrew jednak nazwie, tylko 2 wiersze dotyczą go bezpośrednio. Zgodnie z przedmową książka stanowi zbiór liryki hobbickiej zebranej w Czerwonej Księdze Marchii Zachodniej.

Przygody Toma Bombadila[spoiler name=”Lista wierszy”]

 1. Przygody Toma Bombadila
 2. Tom Bombadil płynie w świat
 3. Wędrówka
 4. Księżniczka Ya
 5. Jak Człek z Księżyca za późno poszedł spać
 6. Jak Człek z Księżyca zszedł za wcześnie
 7. Kamienny Troll
 8. Perry Winkle
 9. Wargule
 10. Olifant
 11. Fastitocalon
 12. Kot
 13. Narzeczona cienia
 14. Skarb
 15. Morski dzwon
 16. Ostatni statek

[/spoiler]

Pobierz “Przygody Toma Bombadila”

J.R.R.%20Tolkien%20-%20Przygody%20Toma%20Bombadila.pdf – Pobrano 453 razy – 138,34 KB

#3 Niedokończone opowieści, tom I

Wreszcie pozycja stanowiąca swego rodzaju materiał uzupełniający wobec Władcy Pierścieni i Silmarillionu. Pod tytułem Niedokończone opowieści kryje się zbiór tekstów Tolkiena dotyczących wykreowanej przez autora wizji mitologii Śródziemia i Numenoru. Historie rozgrywają się w Pierwszej i Trzeciej Erze.

Opowieści o Tuorze, historia Galadreli i Keleborna, poszukiwania Pierścienia – te i inne „niedokończone opowieści” dają odpowiedź na pytania zadawane przez wszystkich zafascynowanych siłą i rozmachem wyobraźni Mistrza Śródziemia.

niedokończone opowieściZbiór zredagowany został przez syna pisarza, Christophera. W Wasza ręce oddajemy polskojęzyczny tom pierwszy.

Pobierz “Niedokończone opowieści, tom I”

J.R.R.%20Tolkien%20-%20Niedoko%C5%84czone%20opowie%C5%9Bci%20t1.pdf – Pobrano 438 razy – 685,20 KB

Wierzymy, że niniejsza publikacja przyczyni się do popularyzacji dzieł Tolkiena, które dotychczas były raczej w cieniu potężnego LOTR.

Dodaj komentarz