Chcesz użyć PC’ta? Zagraj w grę! Wirus rensenware

Ostatnio użytkownicy komputerów zmagają się dość wysublimowanym wirusem. Rensenware to swego rodzaju wariacja znanego złośliwego oprogramowania ransomware. Zwykle blokuje ono dostęp do plików do czasu wpłacenia odpowiedniej sumy pieniędzy czy spełnienia innego żądania. W przypadku Rensenware hakerzy zawiesili jednak poprzeczkę znacznie wyżej.

Rensenware, czyli graj, żeby odzyskać komputer!

Aby pozbyć się blokady należy bowiem zdobyć 200 milionów punktów w grze Touhou Seirensen ~ Undefined Fantastic Object. Jest to 12. gra z serii Touhou, wydana w 2009 roku strzelanka danmaku. Gatunek ten skupia się na przeciskaniu się poprzez skomplikowane układy pocisków. Wydawcą gry jest japoński Team Shanghai Alice. Z uwagi na niszowość tytułu możemy więc domniemywać, iż Renseware został stworzony przez hakera z Dalekiego Wschodu.

W grze wybieramy jedną z 3 grywalnych postaci posiadających po 2 różne opcje ataku. Fabularnie zaś gra dotyczy UFO, czyli niezidentyfikowanego obiektu latającego znad Gensokyo.

Jeśli chcesz, by kapitan Minamitsu Murasa odblokowała twoje pliki projektowe, dokumenty, utwory muzyczne i zdjęcia, musisz zagrać w Touhou 12 i zdobyć 200 milionów punktów na poziomie trudności Lunaticczytamy na Interii.

Co ciekawe, wirus rzeczywiście wywiązuje się z kontraktu, który zawiera z użytkownikiem. Po uruchomieniu przezeń th12.exe i zdobyciu wymaganych osiągnięć w grze, dokona on odkodowania plików, subsydiarnie przyznając graczowi dostęp do pliku deszyfrującego.

Dowcip, który zaszedł za daleko

Sam twórca wirusa kryje się on pod nickiem Tvple Eraser, a z uwagi na rosnącą popularność zdecydował się usunąć go z sieci. Opublikował także specjalny program pomijający blokadę. Czemu się na to zdecydował? Cała akcja miała być jedynie żartem programisty, który przerodził się wbrew jego woli w poważne zagrożenie dla internautów. Mężczyzna wziął winę na siebie i zdecydował się zrehabilitować w oczach graczy. Zakładając, że teza a wschodnim pochodzeniu hakera jest prawdziwa, można powiedzieć, że mamy do czynienia z tą słynną japońską honorowością :-).
Zainteresowanych, jak wygląda rozgrywka Touhou 12 na Lunaticu odsyłam do poniższego nagrania:
Z kolei osoby, którzy gustują w tego typu grach, odsyłam do Wikii traktującej o serii Touhou.

Dodaj komentarz