Gothic w memach, czyli jak kult łączy się z modą (#1)

Wprowadzenie

Nie muszę chyba nikogo przekonywać co do tego, że żyjemy w społeczeństwie obrazkowym. Nie jest to jednak zawsze zarzut, ponieważ bardzo często za pomocą zdjęć, grafik, memów można wyrazić więcej niż przy użyciu samych słów.

Tylko na marginesie warto wspomnieć o dużej wydajności tzw. reprezentacji umysłowych opartych o obrazy, które są szczególnie istotne w przypadku gier komputerowych takich jak Gothic (zapamiętywanie map, lokacji, kojarzenie postaci i poszczególnych elementów świata przedstawionego, a następnie wyciąganie na tej podstawie wniosków co do naszych kolejnych ruchów). Zainteresowanych odsyłam do kognitywistyki i tzw. założenia CRUM.

W ostatnich miesiącach obserwujemy bardzo ciekawy trend w świecie Gothica, polegający na tworzeniu różnorodnych memów, często nawiązujących nie tylko do samej gry, ale również mniej lub bardziej finezyjnie do zjawisk i wydarzeń społecznych, politycznych czy kulturalnych. Potwierdza to, że uniwersum stworzone przez Piranha Bytes jest wciąż żywe, a zarazem dzięki swojemu bogactwu może mieć przełożenie nawet na rzeczywistość.

Gothic w memach

Zdecydowałem się więc na stworzenie luźniejszej serii o nazwie Gothic w Memach. Co jakiś czas podrzucał będę paczkę śmieszkowych obrazków znalezionych na zajmujących się tym stronach, przeważnie znajdujących się na Facebooku. Jest to też okazja do wypromowania ciekawych fanpejdży, które to na portalu pełnym kiczu i żeżuncji potrafią wyróżnić się kreatywnością.

Na początek chciałbym przedstawić wybrane memy przygotowane przez twórców strony Za Gomeza były niższe podatki, nazwą nawiązującej do słynnej acz kontrowersyjnej wypowiedzi polityka Janusza Korwin-Mikkego. Autorzy starają się uchwycić z użyciem świata Gothic zabawne czy absurdalne sytuacje ze sceny publicznej, opatrując je żartobliwym lub uszczypliwym komentarze. Zachęcam do odwiedzenia tej strony, jednej z pierwszych, która podjęła się tworzenia memów z Gothica. A poniżej mała próbka jej zawartości.

Galeria

 

 

Dodaj komentarz

1 Comment